Moda dünyasının Covid’e adaptasyonu

Hayatımızın her noktasında yer alan moda dünyası Covid’e adaptasyonunu da zorunlu olarak sağladı. Her yıl İlkbahar ve sonbahar aylarında düzenlenen New York Bridal Fashion Week, bu süreçte daha önce hiç deneyimlemediği bir yoldan geçiyor. Tasarımcılar, Bahar 2021 koleksiyonlarını bu sefer çeşitli online platformlarda tanıtıyor. Her yıl fiziksel olan şovların online olması hem tasarımcılar hem de ziyaretçiler için yeni bir deneyim olacak. İstanbul’da da 12-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul moda haftasıyla da tasarımcılar yeni koleksiyonlarını moda severlerle tanıştırıyor. Özlem Süer’in 2021 koleksiyonu da moda haftasında yerini alıyor. Evet kısa bir Fashion Week bilgisinden sonra gelinliklerimize geri dönelim dilerseniz.

Genel olarak romantizmin zirvesi gelinliklere dönüp baktığımızda Covid-19 devam etse de farklılaşan standartlarıyla düğünler hiç durmadı diyebiliriz.
Dünya çapında olan karantinada düğünlerin online olarak kutlanması 2020 gelinlik tasarımı kültürünü derinden etkiledi. Öncelikler ve tasarım ruhu bambaşka noktalara taşındı.

Gelinlik tasarımına uyumlu maskeler


Dünya’nın yaşadığı bu sancılı zamanlara rağmen insanlar günlük hayatlarına da, kutlamalarına da adaptasyon gösterebildi. Dünya’nın yavaş yavaş yaz başı normale dönmesi ve ertelenen düğünlerin  Covid-19 genelgeleriyle kaldıkları yerden devam etmesi gelinleri tekrardan hayallerindeki tasarımlara yönlendirdi. Az sayıda kişinin katıldığı birleşme seremonilerinde gelinler sadece gelinlikleriyle değil, gelinlik tasarımlarına uyumlu maskelerle de şaşırttı.

Kraliyet Düğünü

Kraliyet DüğünüÇoğu vatandaş gibi birçok ünlü isim de pandeminin getirdiği yeni düzenin özel günlerinin önüne çıkmasına izin vermedi. York Prensesi Beatrice ve Eduardo Mapell Mozzi’nin kraliyet düğün planları birçok değişikliğe uğradı. Ama değişiklikler görkemli bir düğünleri olmalarını engelleyemedi. 17 Temmuz tarihinde evlenen kraliyet çifti küçük bir aile seremonisi ve 14 yakın arkadaşlarıyla kutlamalarını yaptılar. Düğün sürecinde üç mekân değiştiren çift sırasıyla; St James Sarayında Chapel Royal’in ardından Buckingham Sarayının karşılama salonuna geçtiler ve evliliklerini Windsorda resmiyete döktüler. Prenses Beatrice, gelinliğinde vintage bir seçim yaparak kraliçenin gelinliğini seçti. Askılı olan elbiseye tülden oluşan yarım balon kollar ekleyerek kendi tarzına adapte etti. Sadece kıyafette değil, düğünlerinde bile en sadelikten yana olan Sean Penn ve Leila George çifti aralarındaki 32 yaş farkıyla birçok kez gündeme gelmişlerdi. 2016’dan beri birlikteliğini koruyan çift geçtiğimiz Temmuz ayında Zoom adlı online görüşme programında birlikteliklerini mühürledi. Çift dedikodular çıkana kadar evliliklerini gizli tutmaktaydı. Bu düğünle karantina anlarını unutulmaz bir anı eklediler. Evde olan online düğünlerine çift günlük kıyafetleriyle katıldı.

Ünlü Düğünleri


Evlenen ünlü çiftlerin dışında birçok ünlü isim düğünlerini covid dolayısıyla erteledi. Ne de olsa sağlık her şeyden önce. Düğünlerini erteleyen ünlü çiftlerden birkaçı: ‘’Katy Perry ve Orlando Bloom, Emma Stone ve Dave McCary, Jennifer Lopez ve Alex Rodriguez, Taraji P. Henson ve Kelvin Hayden.’’ olmuştur.


Sadelik her zaman trentti ama sadelik düğünlerde hiçbir zaman bu kadar popüler olmamıştı. Bu dönemin getirdiği düğün trendinin az ama öz olduğu açıkça söylenebilir. Davetlilerden, gelinliklere oldukça sade ve abartısız bir etki yaratmak amaçlanmış. Floral desenli gelinliklerden, vintage ikinci el gelinliklere rağbet çok. Her şeye sahip olmanın ve abartının aksine çiftler günlük hayatlarında da kullanabilecekleri kıyafetler ve dekorasyon objelerini tercih ediyor. Düğün planlamalarındaki az harcamalar hem evlilik sonrası ekonomik güce katkı sağlıyor hem de çiftlere nicelikten çok niteliğin önemini hatırlatıyor. Sadeliğin gelecek yıllarda da popülerliğini koruması çok olası görünüyor.

No Comments
Leave a Comment:

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz Boş