Tasarımcı

Özlem Süer  Tasarımcı

Tasarımları dünya moda otoritelerince Avant-Garde, Neo-Romantik, Deneysel, Kavramsal ve disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer; 30 yıllık moda ve tasarım serüveninde, her sezon  farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yanı sıra, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısı ile sentezlediği sanat  enstalasyonları ile de dünya genelinde solo veya karma performanslar gerçekleştirmektedir.

 

Eğitim ve Akademik Çalışmalar

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’nde lisans eğitimi görmüş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır. Aynı bölümden yardımcı doçent olarak ayrılarak kendi markasını kurmuştur. Şu an Dr. Öğr. Gör. olarak “Giysi Tasarımı” Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora aşamalarında eğitim vermektedir.

 

Özlem Süer, 1997 yılından bu yana iki yıl sonrasının renk ve trendlerinin belirlendiği Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’da Türkiye’yi Ümit Ünal ile birlikte temsil etmektedir. Yılda iki kez yapılan toplantılarda ortaya çıkan bilgileri ilgili sektörlere  ve yurtiçi – yurtdışı üniversitelerde  akademik seminer ve workshop çalışmalarıyla aktarmaktadırlar.

 

Sanatsal Faaliyetler

Kavramsal Sanata Dair Faaliyetler: Plastik Sanatlar ve Giyilebilir Sanatlar Konularında Sergi katılımları, Performanslar

Performans ve sahne projeleri: Sahne Kostümleri, Gösteri Sanatları Kostümleri ve İmaj Çalışmaları

 

Sektörel Faaliyetler

Yaratıcı-Kurumsal danışmanlık: İplikten dokumaya, iç mekan tekstil tasarımından mücevher tasarımına, farklı yaratıcı alanlarda konsept ve tasarım geliştirme danışmanlık hizmetleri vermek

Uluslararası tüketim eğilimleri ve moda başlıklı aydınlatma konferansları:  Yeni yaşam biçimlerini, gelmekte olanı, ürün ve hizmet geliştirme odaklı tanımlamak ve ilgili sektörle ilişkilendirmek.

 

Moda ve Tasarıma Yaklaşımı

Tasarım kavramına çözüm üreten bir kimlikle bakmak ve tasarım felsefesini sorgulayan ürünler üretmek, uzun bir yolculuk olarak gördüğü tasarım serüvenini özetlemektedir.

 

Düsseldorf, Tokyo, Londra, Milano, Moskova, Paris, New York ve Berlin gibi dünyanın moda merkezlerinde yaptığı performans ve gösterileriyle modanın endüstriyel kimliğinin dışında, sanata yakın duruşuyla, dünyada da tanınan ve anılan bir tasarım markası olmuştur. Kırkı aşkın kişisel defile ve performansıyla, yurt içi ve yurt dışı birçok moda gösterisinde imzası bulunmaktadır.

 

Tasarımlarında deneysel ve yeni olanı arayan, bunu yaparken tasarımlarını  kavramlarla ilişkilendiren Özlem Süer, materyal ve rengin ön plana çıktığı koleksiyonlarıyla her sezon çok geniş bir coğrafyada moda merkezlerinden tanıtım ve satışını gerçekleştirmektedir.

Designer

 

A world-renowned designer celebrated for her Avant-Garde, Neo-Romantic, Experimental, Conceptual and interdisciplinary collections, Özlem Süer pieced together unique collections for each season, inspired by different stories, during her 30 year long journey in the fashion and design industry. With her art installations that merge and fuse different disciplines from a refreshing conceptual perspective, she stages solo or mixed performances all across the world.

 

Educational Background and Academic Pursuits

 

She received a bachelor’s degree from Marmara University, Faculty of Fine Arts, Textile Department, and completed her MA and PhD at Mimar Sinan Fine Arts University, Department of Textile and Fashion Design. Having worked at the same department as a faculty member, she set out on her own to create her own brand. She currently teaches Fashion Design to BA, MA and PhD students. 

 

Özlem Süer has, since 1997, been representing Turkey with her colleague Ümit Ünal at INTERCOLOR, an international and interdisciplinary platform of color experts that chooses the colors and trends of the following two years. Through academic seminars and workshops, they deliver insights gained from the twice-yearly meetings to national and international universities and the relevant sectors.

 

Artistic Activities

  • Conceptual Art Activities: Exhibitions and Performances on Plastic Arts and Wearable Arts
  • Performance and stage projects: Stage Costumes, Performing Arts Costumes and Image-making

 

Industry-Specific Activities

  • Creative-Corporate consultancy: Providing consultancy in concept and design development in various creative areas, from yarn to weaving, interior textile design and jewelry design        
  • Conferences on international consumer trends and fashion:  Defining new lifestyles and what is to come with a focus on product and service development and associating them with their potential uses in the sector

 

Fashion and Design Approach

Looking at the phenomena of design with a solution-oriented attitude and producing products that challenge the designer’s philosophy neatly encapsulate the design adventure which she considers a long journey.

 

Going beyond the industrial roots of design, she staged notable performances and shows in the fashion capitals of the world such as Düsseldorf, Tokyo, London, Milan, Moscow, Paris, New York and Berlin creating a world-famous design brand that never loses touch with art. With more than 40 personal fashion shows and performances, she put her stamp of unique artistic vision on many fashion shows in Turkey and abroad.

 

Looking for the experimental and the new and linking up her designs with concepts in doing so, Özlem Süer creates collections that put material and color at the center while promoting her work and selling her merchandise via fashion centers scattered across various parts of the world. 

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz Boş