Tasarımcı

Özlem Süer  Tasarımcı

Tasarımları dünya moda otoritelerince Avant-Garde, Neo-Romantik, Deneysel, Kavramsal ve disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer; 30 yıllık moda ve tasarım serüveninde, her sezon  farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yanı sıra, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısı ile sentezlediği sanat  enstalasyonları ile de dünya genelinde solo veya karma performanslar gerçekleştirmektedir.

 

Eğitim ve Akademik Çalışmalar

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’nde lisans eğitimi görmüş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır. Aynı bölümden yardımcı doçent olarak ayrılarak kendi markasını kurmuştur. Şu an Dr. Öğr. Gör. olarak “Giysi Tasarımı” Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora aşamalarında eğitim vermektedir.

 

Özlem Süer, 1997 yılından bu yana iki yıl sonrasının renk ve trendlerinin belirlendiği Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’da Türkiye’yi Ümit Ünal ile birlikte temsil etmektedir. Yılda iki kez yapılan toplantılarda ortaya çıkan bilgileri ilgili sektörlere  ve yurtiçi – yurtdışı üniversitelerde  akademik seminer ve workshop çalışmalarıyla aktarmaktadırlar.

 

Sanatsal Faaliyetler

Kavramsal Sanata Dair Faaliyetler: Plastik Sanatlar ve Giyilebilir Sanatlar Konularında Sergi katılımları, Performanslar

Performans ve sahne projeleri: Sahne Kostümleri, Gösteri Sanatları Kostümleri ve İmaj Çalışmaları

 

Sektörel Faaliyetler

Yaratıcı-Kurumsal danışmanlık: İplikten dokumaya, iç mekan tekstil tasarımından mücevher tasarımına, farklı yaratıcı alanlarda konsept ve tasarım geliştirme danışmanlık hizmetleri vermek

Uluslararası tüketim eğilimleri ve moda başlıklı aydınlatma konferansları:  Yeni yaşam biçimlerini, gelmekte olanı, ürün ve hizmet geliştirme odaklı tanımlamak ve ilgili sektörle ilişkilendirmek.

 

Moda ve Tasarıma Yaklaşımı

Tasarım kavramına çözüm üreten bir kimlikle bakmak ve tasarım felsefesini sorgulayan ürünler üretmek, uzun bir yolculuk olarak gördüğü tasarım serüvenini özetlemektedir.

 

Düsseldorf, Tokyo, Londra, Milano, Moskova, Paris, New York ve Berlin gibi dünyanın moda merkezlerinde yaptığı performans ve gösterileriyle modanın endüstriyel kimliğinin dışında, sanata yakın duruşuyla, dünyada da tanınan ve anılan bir tasarım markası olmuştur. Kırkı aşkın kişisel defile ve performansıyla, yurt içi ve yurt dışı birçok moda gösterisinde imzası bulunmaktadır.

 

Tasarımlarında deneysel ve yeni olanı arayan, bunu yaparken tasarımlarını  kavramlarla ilişkilendiren Özlem Süer, materyal ve rengin ön plana çıktığı koleksiyonlarıyla her sezon çok geniş bir coğrafyada moda merkezlerinden tanıtım ve satışını gerçekleştirmektedir.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz Boş